Kapellet sommaren 2016

KIVIKS KAPELL SOMMAREN 2016

Bokcafé
* Läs på plats – tidningar och böcker
* Dagens novell kl 15 varje dag
* Låna böcker
* Prata om böcker
* Kaffe
* Författarsamtal:
5/7 kl 17-18 Vanna Rosenberg
13/7 kl 17-18 Karin Thunberg
26/7 kl 17-18 Patricia Tudor-Sandahl
1/8 kl 17-18 Therese Uddenfeldt

Öppet:
20 juni-31 augusti Måndagar-fredagar kl 15-18
1 september-4 november Torsdagar-fredagar kl 15-18
Veckomässa
Torsdagar kl 18 (23 juni -11 augusti)
Morgonbön med frukost
Fredagar kl 08.30 (1 juli-12 augusti)

Meditation
Tyst meditation
Måndagar kl 18 (varannan vecka, jämna veckor 30/5-22/8)
Introduktion ges den 30/5 och 11/7.

Retreat
En dag att dra sig undan för att tänka nya tankar, kravlöst. Dagen tillbringas i tystnad. Gemensamma andakter, enkel måltid, mycket egen tid. Kapellet, naturen och du själv. Avgift 200 kr. Retreatledare är Maria Stenfeldt.
Frågor och anmälan senast 29 juni till maria.stenfeldt@svenskakyrkan.se, 0414-71362
1 juli kl 9.30-17

Svensk körlyrik – konsert med Österlens Kammarkör
Ett varierat program med svensk klassisk körrepertoar. Vi har glädjen att även i år samarbeta med Anna Norberg, flöjtist i världsklass. Dirigent är Annika Nilsson och kyrkoherde Per Frostensson medverkar med läsning. Biljetter á 100 kr finns att köpa konsertdagen från 18.00 vid entrén.
3 juli kl 19 i Kiviks Kapell

Film och samtal: ”Vi och dom”
6 juli kl 19 Flocken
10 augusti kl 19 Mandarinodlaren
Samverkan med Kiviks bio. Vi ser filmen på bion och går över till kapellet för samtal.
Biljetter bokas via bions hemsida www.kiviksbio.se

Yoga-helg
Yoga ger ökad balans i tillvaron och har något att erbjuda alla. Yoga har sin grund i en mycket gammal visdom men har minst lika mycket att ge oss moderna människor. Yoga har ett holistiskt synsätt på människan och en stark tro på vår inre läkande förmåga, såväl fysiskt som känslomässigt. Att göra yoga ger välbefinnande, livsglädje och lite mera balans i livet men också en personlig utveckling. Vi gör en enkel yogaform som är lätt att börja med, lätt att anpassa för alla typer av kroppar och träningsvana (eller -ovana).
Ledare Ulrika Berglind, Yogakraft Linköping, yoga@yogakraft.se
9 juli 09-12, 9 juli 15-18, 10 juli 07-09
Välkommen till ett eller flera pass. Begränsat antal platser, föranmälan.

Föredag fem söndagskvällar – ”Lek och verklighet”
10 juli
Emilia och Arnold – lek på liv och död
Ulrika Knutson berättar om Emilia Fogelklou och Arnold Norlind. Båda var kända författare och mystiker. Simrishamnsfödda Emilia Fogelklou var en intressant pionjär både som pedagog, teolog och feminist. I boken ”Arnold” (1945) gav hon en odödlig skildring av deras unika kärlekshistoria.
Ulrika är journalist, författare, programledare och krönikör. 2015 blev hon hedersdoktor vid Göteborgs universitet.

17 juli
Nyfiken på tillvaron – om tro och naturvetenskap
Sara Blom är präst i Svenska kyrkan och teknologie doktor i fysik. Hon arbetar med fortbildning om naturvetenskap inom ramen för Cusanus-projektet.

24 juli
Ordlek inför närvaron
Lotta Fång & K G Hammar. Lotta har skådespelarutbildning och varit verksam inom förskolan. Sedan 2003 är hon präst, för närvarande i Malmö. K G Hammar är ärkebiskop emeritus, professor vid CTR i Lund, samt författare.
Genom en generös donation kan 60 ex av Hammars senaste bok ”Släpp fången loss” lottas ut bland de som kommer.

31 juli
Att komma hem – om transformerande musikupplevelser i det terapeutiska rummet.
Katarina Mårtenson Blom är verksam som psykoterapeut, handledare och föreläsare. Hon bl a skrivit om intersubjektivitet, det mellan-mänskliga i vård och vardag, och disputerat i musikterapi på temat Upplevelser av transcendens och överlåtelse i psykoterapi.

7 augusti
Man har evigheten på sig, men inte en sekund att förlora.
Lennart Lundström, präst sedan många år. Verksam inom och utanför Sverige, i predikstol, talarstol och samtalsrum: ”Det ha krävt mod, som jag inte alltid besitter. Tåla-mod. Med mig själv, med andra människor, med Gud – inte nödvändigtvis i den ordningen.”

Föredragen inleds kl 19. Entré 100:- Begränsat antal platser, öppet från 18. Ej förbokning.
Poesikonsert – ”Karin Boye”
Anna Norberg, piano, Yvonne och Lars-Erik Thorelli, läsning
14 juli kl 19

Påven Franciskus spännande skrift ”Lovad vare du” – om människa och miljö
Carl-Henrik Henriz kommenterar Påven Franciskus nyutgivna bok. 50 ex av boken finns genom en donation tillgängliga att delas ut kostnadsfritt under kvällen. Carl-Henrik är präst och starkt engagerad i miljöarbetet.
28 juli kl 19

Lyssna till lyrik
14 augusti kl 19 Tomas Tranströmmer – läsning Yvonne och Lars-Erik Thorelli
Fotoutställning med Tranströmmer-tema i bokcaféet
21 augusti kl 19 Bo Setterlind – läsning Gunnar Bergqvist
28 augusti kl 19 Program ej fastställt

Biskop Johan Tyrberg
Ett samtal om tro och kyrkans roll i tiden.
16 augusti kl 18

Sångworkshop
Anders Nyberg återkommer för en ny sånghelg. Anders är en av Sveriges mest kända körledare och inbjuder till djup sångglädje.
Information mats.uppvik@bahnhof.se
17-18 september

Musik i Äppelriket arrangerar 6 klassiska konserter, bl a i Kiviks kapell – se www.musikiappelriket.se

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>